Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці (с. Тучне, Львівська обл.)

Релігійне життя в с. Тучне триває вже протягом багатьох століть. Відомо, що вже на початку XV ст. тут діяв василіанський жіночий монастир. Перший храм Покрови Пресвятої Богородиці був збудований у 1626 р., однак його знищили татари.

Важлива подія в історії села сталася на початку XVII ст. У ліску, поблизу цвинтаря, на пні пастухам з’явилася ікона Богородиці. Селяни кілька разів намагалися перенести її до церкви, однак вона знову поверталася на попереднє місце. Лише тоді, коли процесія віруючих, очолювана ігуменом та монахами Унівського монастиря, дала обіцянку на місці об’явлення звести храм, її повернення припинилося. Тимчасово примістивши ікону у старенькій дерев’яній церкві, селяни 1690 р. звели на святому місці церкву Благовіщення Пречистої Діви Марії. Цей храм не зберігся до наших днів. Однак до нас дійшли протоколи візитації храму, здійсненої 1761 р. У цих протоколах записано, що намісна ікона Богородиці тричі плакала: у 1690 р., з 1 серпня до 26 вересня 1711 р. та з 21 листопада до 17 січня 1712 р.; разом із тим було зазначено, що ікона вже була коронована — мала дві срібні корони, її також прикрашали 46 різних видів кораликів.

У 1900 р. у Тучному було збудовано нову церкву Благовіщення. За престолом у цьому храмі урочисто встановлено чудотворну ікону Богородиці, яка зберігається тут до сьогодні. В 1902 р. за сприяння Митрополита Андрея (Шептицького) та місцевого пароха о. Амбросія Рибака Папа Римський Лев XIII надав повний відпуст Грамотою «для церкви в Тучному в дні Благовіщення Пречистої Діви Марії та Переставлення святого апостола і євангелиста Івана Богослова та по празденствах».

У час радянського комуністичного режиму ікона Богородиці була прикрита іконою храмового свята. А сама церква Благовіщення Пресвятої Богородиці спершу була перетворена на будинок ритуальних послуг, а потім закрита. У 1988 р. храм був відкритий громадою РПЦ і лише 1991 р. повернутий громаді УГКЦ.

За сприяння о. Григорія Шопського в 1995 р. Іван Барбулєвич намалював досконалу копію Тучнянської ікони Богородиці.

18 квітня 2008 року владика Юліан (Ґбур), єпарх Стрийський, у храмі Благовіщення Пречистої Діви Марї вніс Тучнянську ікону Богородиці до реєстру чудотворних ікон УГКЦ. А 24 жовтня 2010 р. відбулося відновлення коронації цієї ікони, яке здійснив владика Тарас (Сеньків), апостольський адміністратор Стрийської єпархії УГКЦ.