Церква Різдва Пресвятої Богородиці (с. Воля Довголуцька, Львівська обл.)

Дата побудови першої церкви у с. Воля Довголуцька невідома, але достеменно відомо, що вона мала назву Благовіщення Пречистої Діви Марії. Саме в ній за престолом спершу була поміщена чудотворна ікона Пресвятої Богородиці.

Історія цієї ікони сягає своїми коренями XVIII ст., коли Матір Божа з’явилася двом воледовголуцьким мешканцям, коли ті під’їжджали до села. Чоловіки побачили прекрасну панну із дитятком на руках, від якої виходило велике сяйво. Не сумніваючись, що це Богородиця, вони поспішили розповісти все священикові, який порадив їм звернутися до маляра і описати йому своє видіння. Так була написана ікона Богородиці з Дитятком Ісусом, яку одразу урочисто помістили в храмі.

Одного разу після Богослужіння у храмі забули загасити свічки і церква запалала у вогні. Пожежа знищила святиню, та ікона дивовижним чином залишилася неушкодженою.

Оскільки в селі тривалий час не було своєї церкви, ікону декілька разів намагалися перенести до церкви в с. Довголука, але там вона починала темніти і плакати, тому її повертали назад.

Невдовзі побудували нову церкву і назвали її на честь Різдва Пресвятої Богородиці. Ікону, яка до того знаходилася в невеличкій каплиці, урочисто занесли до храму.

У Волі Довголуцькій відбувалися велелюдні відпусти. На один із них у 1902 р. прибув Митрополит Андрей (Шептицький). У час радянського комуністичного режиму відпусти були заборонені. З 1998 р. прощі до Волі Довголуцької відновилися і відбуваються щороку в неділю після Різдва Пресвятої Богородиці. Нині це одне з головних єпархіальних відпустових місць Стрийської єпархії. А з 2005 р. щороку 23 червня до цієї чудотворної ікони проходить молодіжна велопроща.

Перебуваючи у Львові в червні 2001 р., Папа Іван Павло II поблагословив як корони для Воледовголуцької чудотворної ікони, так і саму ікону. Коронація відбулася 23 вересня 2001 р. Її здійснив владика Юліан (Ґбур), єпарх Стрийський (це право делегував йому Блаженніший Любомир, тодішній Глава УГКЦ).