Монастир отців-василіян (м. Варшава, Польща)
Перший василіянський осідок у Варшаві постав у 1721 році при вул. Подвалє. Василіяни прибули до Варшави з монастиря у Супраслі. Теперішній василіянський монастир, який знаходиться при вул. Мйодовій 16, був споруджений в роках 1781-1784 згідно з проектом відомого королівського архітектора Домініка Мерліні. У первісному вигляді церква не мала іконостасу, який появився щойно в XIX столітті. У міжвоєнному періоді іконостас було розібрано, а відтак знищено. У 1991 році в церкві виконано новий іконостас, в якому, між іншими, знайшлися два образи Б. Домбровського (Ісус Христос, Богородиця).
Під час російської окупації варшавський монастир було ліквідовано. Однак він проіснував найдовше з усіх василіянських монастирів у Російській імперії. Монастир було закрито в 1872 році, а церкву в 1875 році перебрала Російська Православна Церква. До Варшави, вже на постійно, Василіяни повернулися щойно в 1929 році. Спочатку вони оселилися в одній частині монастирського комплексу, який цілісно перебрали щойно в 1936 році.
Під час Варшавського повстання у 1944 році монастир і церква були зруйновані. Після війни увесь монастирський комплекс було відбудовано в 1949 році. Упродовж декількох десятиліть це був одинокий діючий василіянський монастир, який знаходився на території комуністичних держав.
Прикрасою монастирського храму є три монументальні образи Франциска Смуглевіча, (Успення Пресв. Богородиці, Св. Василій Великий та Св. Онуфрій), які автор намалював спеціально для цієї церкви.
Почитанням серед вірних втішається ікона, яка постала з нагоди ювілею 400-ліття відновлення Чину Святого Василія Великого з візерунком Почаївської Богоматері. На протилежній стіні ікона, на якій представлені блаженні мученики Української Грекокатолицької Церкви ХХ століття, серед яких п’ять осіб це члени василіанського Чину. У святилищі зберігаються мощі блаженних Мучеників Пратулинських з іконою, яка їх зображає.
Наш храм, як один з не чисельних греко-католицьких храмів у світі, Папа Римський св. Іван Павло ІІ відвідав двічі: у 1987 та 1999 роках, що увіковічнили пропам’ятні дошки у притворі.
Сьогодні у монастирі знаходитсья осідок Протоігумена Чину Св. Василія Великого в Польщі. У монастирі знаходиться також Новіціят та осередок студій. Монастирська церква є воднораз парафіяльною для вірних УГКЦ. Зі зростом числа українських трудових мігрантів у Польщі, в тому числі й у Варшаві та околицях, з початком 90-тих років минулого століття парафія почала обслуговувати щораз більше вірних. Зараз парафія зараховується до кола найбільших греко-католицьких парафій у Польщі.
Історичний нарис парафії
Парафія Успення Пресвятої Богородиці діє при василіянському монастирі у Варшаві. Своє існування вона започаткувала в 1721 році, коли було споруджено монастир при вулиці “Подвалє”. У 1784 році парафія разом з Василіянами була перенесена до нової церкви при вул. Мйодовій 16, де вона діє дотепер. Існування парафії було призупинено в 1875 році, коли царський уряд цілковито зліквідував Греко-католицьку Церкву на території Російської імперії.
Заходи з метою відновлення душпастирства для Східних Католиків у Варшаві було прийнято після закінчення першої світової війни в роках 1918 (о. Гавриїл Фурман, ЧСВВ, а після його смерті о. Платонід Філяс ЧСВВ) і 1919 (о. Йосафат Жан ЧСВВ), але ці обидві спроби в остаточному результаті були безуспішними. Лише у 1930-их роках вдалося Василіянам привернути в монастирській церкві Богослуження у східному обряді. Однак офіційне відновлення парафії відбулося щойно в 1938 році.
Парафія існувала майже безперервно також під час Другої світової війни, але в часі Варшавського повстання монастир з церквою були знищені. Після війни Василіяни спромоглися відбудувати монастирський комплекс, однак комуністична влада не дозволила відновити відправу Богослужінь у східному обряді. У тому часі в храмі служилися Богослуження в латинському обряді, а богослужіння у візантійському служилися таємно в приміщеннях монастиря. Щойно від 1957 року ці богослужіння могли служитися знову прилюдно у храмі.
У парафії служать ієромонахи-василіяни. Катехити ведуть навчання релігії дітей і молоді на всіх рівнях навчання: садочок, початкова школа, середні школи, молодь студентська й працююча. Навчання релігії вписане у розклад занять міжшкільного пункту навчання української мови; проводиться також в монастирських приміщеннях при церкві. У 2019 році це навчання гуртує вже понад сотку дітей і молоді.
Кожної неділі ввечері проводяться зустрічі молоді згуртованої у крузі Василіанська молодь Христові.
Регулярні молитви та формаційні зустрічі проводяться також для жінок чисельно згуртованих у товаристві Матері в молитві.
Не тільки у великому пості, але протягом цілого року, в неділі, свята, а також в будні, вірні мають можливість користати зі святої тайни покаяння (сповіді).
Парафія організовує релігійні прощі в країні й за кордон. Протягом року відбувається цілий ряд заходів таких як великодні гаївки, гриль для парафіян при нагоді храмового празника, зустріч дітей зі Св. Миколаєм, театральні вистави тощо.
Діти й молодь беруть активну участь у оглядах та конкурсах організованих на єпархіальному рівні.
Розклад богослужінь
БОЖЕСТВЕННА ЛІТУРГІЯ
в неділю: 7:00, 9:00, 11:00, 18:00;
у свята: 10:00 і 18:00;
у будні 7:00 та 18:00; (липень-серпень - тільки 18:00)
УТРЕНЯ:
у будні: 6:25 (липень-серпень 7:00);
ВЕЧІРНЯ
кожного дня: 17:15; коли випадає Велика Вечірня - 17:00;
ПІД ЧАС ВЕЛИКОГО ПОСТУ
- від понеділка до п'ятниці: 7:00 - Утреня;
18:00 - Літургія Напередосвячених Дарів;
- в суботу Парастас о 6:20, а Літургія св. Івана Золотоустого о год. 7:00 і 18:00