Церква Святого Йосафата (с. Липівка, Івано-Франківська обл.)

Церковне життя в с. Липівка сягає своїми коренями XVII cт., відколи неподалік села (тоді воно називалося Лядське) існував василіанський монастир Святої Трійці. Історія його спорудження пов’язана із об’явленням Пресвятої Богородиці трьом ченцям, які мандрували з Пониззя до Галича.

Матір Божа з Дитятком Ісусом об’явилася ченцям над джерелом, з якого вони пили воду і біля якого молилися. Ставши свідками такого дива, ченці вирішили залишитися на цьому святому місця. Біля джерела вони збудували невелику дерев’яну капличку: в ній помістили спершу написану із їхніх слів ікону Богородиці. А неподалік, на підвищеній місцевості, яку омивала річка Лебедівка, ченці спорудили вищезгадану невелику обитель і дерев’яну монастирську церкву. До цієї церкви згодом перенесли із каплички ікону Пресвятої Богородиці і помістили в центральній частині іконостаса.
Коли монастир у 1727 р. закрили, то дерев’яна монастирська церква була розібрана і перенесена до Липівки, де 1728 р. наново збудована як парафіяльна церква
Вознесіння Христового. Сюди ж і перенесли чудотворну ікону Пресвятої Богородиці, помістивши її за престолом. За переказами старожилів, ікона тричі поверталася на старе монастирське місце і плавала на цілющих водах джерела, а селяни знову й знову урочисто повертали її в село.
Липівська ікона Богородиці дуже відрізняється від усіх відомих в Україні чудотворних ікон. Пресвята Богородиця зображена на чудовому тлі: голубе небо, дубовий ліс, посеред якого тече джерело, а поряд стоїть хрест. На іконі є напис церковнослов’янською мовою: «Сей родъ ищущихъ Господа».
На головах Пресвятої Богородиці і Дитятка Ісуса є срібні позолочені корони, виготовлені в 1887 р. за кошти Анелі Майковської (до того часу корони були намальовані).
Під час реставрації, яку провів 2003 р. художник-реставратор В. Твердохліб, було виявлено чотири живописні нашарування. Щоразу зображенню додавали якісь елементи. Зокрема, у другій половині 60-х рр. XIX ст. природа на щиті, яка відповідала осінньому періоду, була перемальована на весняно-літній час. Ця зміна пір року
відбулася у зв’язку з тим, що саме на літній період припадає храмове свято у Липівці — Різдво Івана Хрестителя (7 липня).
З 2000 р. Липівська чудотворна ікона Богородиці знаходиться у новій церкві Святого Йосафата.