Церква Пресвятого Серця (Вин'ярд, Канада)

Церква Пресвятого Серця є другим храмом парафії. Перша церква, придбана за 1000 доларів у лютеранської громади в червні 1937 року, була невеликою прямокутною спорудою з однією вежею з лівого боку. Воно служило парафії шістнадцять років. Коли парафія розширилася, церкву продали в 1953 році і планували побудувати більшу церкву.

Сучасну церкву побудував Гаррі Шеллі з Гудева. Церковну ділянку придбали в уряду Саскачевану та подарували парафії Дмитро Марцинюк, Григорій (Гаррі) Стаків і Теодор П. Бздел. Допомагав в угоді суддя Майкл Стечишин з Wynyard. Будівництво нової церкви розпочалося 1 червня 1953 року і до листопада того ж року отці-редемптористи з Йорктона служили богослужіння у підвалі недобудованої споруди. Будівництво завершено у 1954 р. Художнє оздоблення, ікони, розписи та орнамент виконано у 1958 р. художником Теодором Бараном. Хрестоподібна дерев’яна конструкція розміром 68 x 44 фути має один центральний і два фронтальних подвійних куполи, вкриті білим металевим листом, доповнює гонтовий двосхилий дах і імітацію цегляного асфальтового сайдингу. Підвал церкви використовується як парафіяльний зал. В інтер'єрі церква має склепінчасте перекриття, підвищену прямокутну святиню з двома прилеглими ризницями та хори; горище хору простягається над притвором і трохи виступає над навою. Дерев'яні лави в хрестоподібному сидінні нави прибл. 200 осіб. У церкві є електрика, центральне газове опалення та водопровід. Єпископ Андрій Роборецький освятив церкву 16 липня 1961 р. і взяв участь у срібному ювілеї парафії 10 червня 1962 р. Тоді парафія також вшанувала о. Михайла Кучмяка, CSSR, свого пароха з 1957 до 1965 р., за його значну діяльність. внесок у розвиток парафії та покійний Павло Бучко (Paul Buczko), відданий член будівельного комітету. Біля церкви у 1967 р. встановлено металеву дзвіницю з одним дзвоном. Також неподалік височіє величний кам’яний пам’ятник, увінчаний металевим хрестом, освячений 29 жовтня 1967 р. На його меморіальній дошці вказано чотири ювілеї того року. : 75-річчя поселення українців у Канаді; Столітній рік Канади; 100-ліття канонізації святого Йосафата; та 1900-ліття мученицької смерті св. апостолів св. Петра і Павла. Великий парафіяльний будинок неподалік був побудований у 1965 році за 40 000 доларів і служить пастирською базою для округу Вінярд. Українські переселенці прибули на цю територію з інших частин Канади, зокрема з парафії св. Івана Апостола в Красному. Парафія була заснована на зборах, що відбулися 5 березня 1937 року в домі Івана Поворозника (Джон Прознік). Членами-засновниками були: о.Д.Гаврилюк, ЧССР, А.Пилип’юк, Я.Прозник, М.Куцей, С.Зулак, П.Прозник, Н.Боднар, Я.Остапович, Я.Остапович, Ф.Остапович, Д. Боднар, М. Платковський, А. Бобейчук, Я. Зулак, Т. Ільніскі. Плани будівництва другої церкви були затверджені 25 січня 1953 р. і підтримані 1 березня 1953 р., коли було обрано будівельний комітет у складі: Павла Бучко, Йосипа Духніцького, Гаррі Стаківа, Ніка Боднара та Йосипа Прозніка. Парафіяльна рада на той час складалася з: Paul Hiady, президент; Дмитро Марцинюк, секретар; Микола Боднар, скарбник; Авксентій Пилипюк та Йосип Боднарчук, аудитори. У 1965 році парафія отримала своїх перших постійних пасторів, о. Симеона Іваночка, CSSR, та о. Михайла Баранецького, CSSR, (Посвята Вінярд, 1966). У 1941 році парафія нараховувала 22 члени з 40 дітьми (проп. Книги). У 1967 році було 130 сімей (квест.), а в 1975 році було зареєстровано 460 членів з Вінярда та округу в радіусі приблизно семи миль. У 1976 році парафія була під керівництвом: о. Майкла Баранієцького, CSSR., пароха, Лоренса Лазорка, Джека Остаповіча, Стіва Лещишина та Джейка Бартошевського. Українська католицька парафія Пресвятого Серця у Вінярді є осідком душпастирського округу Вінярд із парафіями-супутниками у Вішарті (хутори), Красному, Голарі та містечку Вішарт. Душпастирями цього округу є отець Михайло Бараніцький, CSSR, та отець Леонард Ратушняк, CSSR.