Церква Зіслання святого Духа (Вадена, Канада)

На перехресті шосе 35 і 5 лежить містечко з населенням близько 1500 осіб – Вадена. Тут з 1950 року знаходиться наша парафія Зіслання Святого Духа. До 1983 року, коли він став центром нового пастирського району, він перебував під пастирським керівництвом Гумбольдта.

Нинішня будівля церкви є другою для цієї громади. Перший був побудований в 1950 році на семи ділянках у східній частині міста. Церква, як вона стояла в 1987 році перед тим, як її зруйнували, щоб звільнити місце для нової споруди, являла собою дерев’яну будівлю 50×30 футів, на повному бетонному підвалі, прикрашену всередині олійними картинами, виконаними відомим церковним художником Теодором Бараном. Готовий підвал служив парафіяльним залом. Загальна місткість церкви становила приблизно 140 місць.

У 1986 році під парохом о. Іоанна Петровича Мельника парафіяни на своїх чергових річних зборах проголосували за будівництво нової церкви та зального комплексу. Цей проект Міленіуму, який розпочався у жовтні 1986 року, був завершений у 1987 році перед святом П’ятидесятниці, Парафіяльним Празником. Однак офіційне благословення та освячення нового храму Зіслання Святого Духа відбулося в неділю вересня 1987 року Преосвященним владикою Василієм Філевичем.

Нова церква та комплекс залів має загальну площу приблизно 5000 квадратних метрів, має шестигранну форму та виготовлений із сталі, з ламінованими балками та цегляною конструкцією. Церковна частина розрахована на 175 місць, а зал — близько 200. Він побудований таким чином, що у разі необхідності переповнення під час богослужінь двері типу «гармошка» можуть відкриватися в зал, щоб мати можливість додаткові 100 осіб для активної участі в богослужінні. Будівля пристосована для інвалідних візків. У 2000 році встановлено чудовий іконостас, пожертва о. Андрія Чоронзи, що посилило молитовну атмосферу храму.

Протягом 20 років парафія Вадена була душпастирським центром для багатьох громад. Зараз є 7 діючих парафій і 2 відкриті раз на рік для Празників, які утворюють цей округ. Ось назви інших церков, крім Зіслання Святого Духа: св. Петра і Павла в Куроках; св. Володимира та Ольги в Інвермеї; св. Петра і Павла в Рамі; Різдва Б.В.М. в Доброводах; св. Петра і Павла в Hazel Dell (Доброводи та Hazel Dell активні з квітня по листопад); Успіння Б.В.М. в Долині Троянд; Преображення Господнього в Бабулинцях (зачинено) та св. Димитрія Великого в Тязеві (зачинено). Крім того, є інші парафії, які вже неактивні або об’єднані з іншими громадами та розташовані у Фосстоні (Вадена); Нора та озеро Понасс (Долина Троянд) та Куликів (Інвермай).

Теперішній парох парафії Вадена о. Андрій (Анджей) Василинко, розпочав своє служіння 25 серпня 2002 р. Перед ним цю громаду обслуговували такі священики: о. Іван Мельник (1983-2002), о. Андрій Чоронзі (1976-1983), о. Даніель Я. Сайко (1975-6), о. M. Baraniecki, C.Ss.R. (1975), о. С. Юник, О.С.Б.М. (1973-4), о. Андрій Чоронзі (1972-3), о. А. Щеснюк (1968-1971), о. Іван Ворон (1965-7), о. Володимир Фляк (1957-65), о. Іван Забава (1956-7), о. Петро Пасічник (191954-5), о. М.Б. Решетуха (1954), о. Василь Шавчук (1953-4), о. Володимир Шек (1952-3) та о. Теофіл Гурко (1949-1951), який утворив парафію Зіслання Святого Духа.