Церква Різдва Пресвятої Діви Марії (Доброводи, Канада)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці - перша церква парафії. Церква знаходиться у восьми з половиною милях на північний схід від Рами на території площею двадцять акрів, придбаній для парафії преподобним А. Делаере, ЧССР. Будівництво розпочалось 13 серпня 1911 р. після благословення місця церкви. Римсько-католицький єпископ Лангевен пожертвував 200 доларів, тоді як парафіяни взяли на себе решту від загальної вартості 2500 доларів і добровільно працювали під керівництвом Ф. Новаковського з Рами та керівництвом Преподобного А. Делаере.

Єпископ Никита Будка відвідував церкву в 1913 і 1926 роках; Архієпископ Василій Ладика благословив його 24 серпня 1930 р. І здійснив другий візит у 1940 р. Єпископ Андрій Роборецький відвідав парафію в 1957 та 1965 рр.

Ікони для іконостасів та художнє оздоблення всієї церкви були виконані художником Павлом Заболотним у 1936 році. Конструкція має злегка склепінчасту стелю, що виходить у великий центральний купол, дерев'яну підлогу та лавки, які вміщують приблизно 80 осіб.

Місійний хрест біля церкви вшановує пам’ять Святої Місії 1927 р., яку провадили отці-редемптористи на чолі з місіонерським хрестом на чолі з Преподобним С. Бахталовським і брали участь близько дві тисячі вірних з району Канора. Також до церкви примикає дерев’яна дзвіниця; дзвін був придбаний в 1926 році за 240 доларів. Парафіяльний зал поблизу був побудований у 1917 році.

Українські поселенці прибули в цю місцевість у 1904 році із села Доброводи Підгаєцького повіту. Спочатку богослужіння відбувались у римо-католицькій церкві, а пізніше в домі К. Сергана. Організаторами парафії були: преподобний А. Делаере, Ілля Третяк, Степан Третяк, Іван Кравець, Петро Слободзян та Іллярій Котурбаш. Перші організаційні збори, результатом яких стало рішення про будівництво церкви, відбулися в березні 1908 р. (Буклет “Ювілей 25 років ...”). Основоположниками парафії були: П. Котурбаш, І. Третяк, С. Третяк, П. Слободзян, П. Міхайлюк, Б. Дяков, Ів. Діаков, М. Явні, Т. Явні, К. Серхан, С. Мальований, С. Кресак, І. Діаков, Ф. Діаков, 0. Діаков, І. Коцулима, Х. Гриньків, Х. Пуляк, М. Максимов, 0. Йочишен та ін.

На момент будівництва парафія зареєструвала 40 сімей. У 1941 р. було 30 членів із 40 дітьми (проп. Книга), у 1961 р. - 130 душ (довідник), а в 1975 р. залишилось 10 сімей. Вони з практичних міркувань відстані приєднались до парафії в Рамі.

У 1987 році влада була вперше залучена до Парафії. 26 червня 1987 року дзвіницю демонтували, а парафіяни на тому ж місці збудували нову дзвіницю. Це був парафіяльний проект Тисячоліття. 1987 рік був також 75-річчям парафії. Виготовлено пам’ятну дошку із зображенням церкви.

16 липня 1989 р. єпископ Василь Філевич відвідав парафію, і в 1991 р. на кладовищі Доброводи був побудований пам'ятник (Керн). О. Джон Мельник благословив Керн 22 вересня 1991 року на щорічному Празнику. У травні 1994 р. Церква була перероблена, а купол розписаний. У 1999 році влітку було встановлено новий сайдинг і замінено всі вікна на церкві. 3 серпня 2001 року був встановлений новий металевий хрест-місія, оскільки оригінальний дерев'яний хрест зіпсувався до ремонту. Новий хрест благословив 23 вересня 2001 р. О. Іван Начавський.

У 2002 році о. Андрій Василинко став нашим пастором. Наша парафія все ще жива і здорова, членство дуже віддане. Українська католицька парафія Різдва Пресвятої Діви Марії, Доброводи в 2003 році належить до пасторального округу Вадена. Назва “Доброводи” українського походження походить від села в районі Підгайці. (деякі відомості з публікації Анна Марі Баран, Українські Католицькі Церкви Саскачевану) .