Церква Вознесіння ГНІХ (Гори, Канада)

Церква Вознесіння Господа нашого Ісуса Христа є першою церквою парафії.

Церква побудована в 1904 році і є другою найстарішою церквою в Єпархії. Її розмовна назва «в Горах» описує його горбисту ділянку на дванадцять з половиною гектарів, подаровану Антіном Савіцьким. Будівництво було ініційовано Михайлом Котелком і здійснено добровільною працею та внесками парафіян, кожна жертвуючи по десять запланованих колод та десять доларів готівкою. Загальні витрати склали 400 доларів. Цю церкву благословив єпископ Никита Будка в 1915 році, а згодом її відвідали архієпископ Василій Ладика в 1932 році та єпископ Андрій Роборецький у 1956 році.

Побудована з колод хрестоподібна церква, розміром 30 х 24 фути, має один центральний купол, підпертий стовпами, високий двосхилий дах та зовнішній та внутрішній вузький дерев’яний сайдинг, який пофарбований у білий колір. В інтер'єрі сайдинг розміщений вертикально біля основи стін і горизонтально в іншій зоні, включаючи кутову склепінчасту стелю. Східне крило церкви містить святилище та піднесений головний вівтар, які спочатку були відокремлені від нефу іконостасом; це була дерев’яна перегородка, що містить царські та дияконські двері та прикрашена святими зображеннями, подарованими парафіянами. Часті реконструкції призвели до швидкого погіршення стану роздільників і, як наслідок, їх видалення.

У святині є одна північна ризниця, яка також виходить на територію церкви. Інтер’єр хрестоподібної церкви також містить два бічні вівтарі, присвячені Пресвятій Богородиці та Христу-Спасителю, західний хор, підкріплений двома стовпами, до якого можна вийти південними сходами, та кілька дерев’яних лав на приблизно 25 осіб. Освітлення здійснюється лише свічками, а опалення - чавунною плитою. Головний вхід має невелике укриття на даху і веде прямо до нави. Церква не має тамбуру. Дерев’яна дзвіниця біля церкви має два малі та один великий дзвін; остання була завезена з Англії та подарована парафії Миколою Смолієм-старшим між 1910 і 1915 роками, коли була побудована дзвіниця (цю дату неможливо перевірити). Біля головного входу церкви знаходиться дерев'яний місійний хрест на згадку про Святу Місію 1912 року. Парафіяльне кладовище є продовженням церковного майна.

Українські поселенці прибули на ці терени у 1900 році з Борщівського та Бучацького повітів та громад, що оточували місто Городенку. Їхні перші будинки були серед прерійних лісів і складалися з земляних хатин. Доріг не було, і поселенці часто заблукали в лабіринті індіанських стежок. За кілька років була побудована церква «Гори» (назва Карпентер була прийнята пізніше) і стала центром усього району. Пізніше, у міру створення сусідніх парафій, у цій місцевості було побудовано більше церков. Першим священиком, який відвідав цю парафію, був преподобний Строцький з пастирського центру Альвена. Членами-засновниками цієї парафії були: Антін Савицький, Тимко Бурений, Іван Янців, Тимофрій Баранецький, Григор Кормиш, Михайло Котейко, Олекса Котелко, Андрій Бамбух, Ілько Мантика, Матій Савіцький, Лесів, Василів та Данило.

У 1941 році парафія зареєструвала 18 членів з 40 дітьми (Проп. Книга). У 1961 р. було 28 душ (Довідник), а в 1967 р. - 5 сімей із загальною кількістю 18 душ. У даний час решта парафіян відвідують богослужіння в сусідніх парафіях, а церква закрита.

Українська католицька парафія Вознесіння Господа нашого Ісуса Христа, Карпентер - Гори, перебуває під пастирською відповідальністю Кадворта.