Церква святих Петра і Павла (с. Боднарі, Канада)

Церква святих Петра та Павла - друга церква парафії.

Перша церква, зрубна та глиняна споруда, була побудована в 1906 році на північній стороні ділянки площею два акри, що знаходиться в семи милях на північний схід від Вонди. Храм освятив преподобний Еміліан Андрухович. У 1936 році, коли парафія розширилася за рахунок членства та ресурсів, на південній стороні ділянки була побудована більша церква, яка була більш доступною. Цю церкву благословив у 1939 році єпископ Ніл Саварин. Єпископ Андрій Роборецький вшанував парафію кількома візитаціями і 17 серпня 1958 року відслужив Папський Молебен у церкві.

Церква являє собою дерев'яну хрестоподібну споруду, 46 х 34 фути, з архітектурно доповнюючим двосхилим дахом, великим центральним куполом і двома невеликими куполами над фронтальними вежами. Усі куполи оброблені білим листовим металом, дах ґонтовий, а зовнішні та внутрішні стіни пофарбовані вузьким дерев’яним сайдингом та містять прямокутні вікна з напівкруглими вершинами.

Головний вхід до церкви з півдня через ґанок. На півночі церкви знаходиться піднесене напівкругле святилище із невеликими східними та західними прилеглими ризницями; лита ризниця також виходить на територію церкви. За головним вівтарем висить розпис мецената церкви; на відповідних сторонах головного вівтаря, вздовж бічних стін нави є дві традиційні ікони Пресвятої Богородиці з Ісусом Немовлям та Христом, котрий Любить усе Людство. Усі картини - це олійні відбитки на склі. Двонавні картини мають невеликі вотивні вівтарі, на які вірні кладуть квіти та запалені свічки. Хорове горище простягається над навою прямо навпроти святині і до нього можна дістатися дерев'яними сходами біля східної стіни нави.

У центрі церкви, на осі пересічних рукавів, переважає великий добре освітлений купол; всі інші зони мають склепінчасті стелі. Вся церква має дерев'яну підлогу, яка килимово покрита безпосередньо перед головним вівтарем у святині. Дерев’яні лавки забезпечують місця для сидіння приблизно 80 осіб. Освітлення здійснюється свічками, а опалення - обігрівачем на дровах.

Церкву збудували віруючі завдяки своїй щедрій добровільній праці та важко заробленим фінансовим внескам. План церкви був складений Слоновським, тоді як головним майстром будівництва був Йосиф Янушевський (Йосип Янішевський); вартість будівництва склала 3500 доларів. Ділянку для церкви подарував Теодор Боднар; як наслідок цього та того факту, що ряд сімей Боднарів оселилися поблизу церкви, парафію називали Боднарі.

Біля церкви стоїть одна дзвіниця, яка була побудована у 1920 році. Парафіяльне кладовище площею в два акри знаходиться в півмилі на північ від церкви і подаровано Миколою Ковпаком у 1908 році.

Українське поселення в цій місцевості розпочалось у 1902 р. з поселенців із Борщівського повіту. Членами-засновниками парафії були: В. Стус, П. Боднар, С. Мантика, Кирило Гнатик, П. Ковбель, Л. Свідзінський, Ф. Боднар, Н. Білоросюк, С. Рипчинський, І. Стачняк та Н. Ковпак . У 1941 році парафія зареєструвала 14 членів з 50 дітьми (проп. Книга). У 1961 р. Було 56 душ (довідник), у 1967 р. - 34 особи, а в 1975 р. налічувалося 23 особи (анкета).

У 1976 році парафія перебувала під керівництвом: преподобного Любомира Рамача, виконуючого обов'язки пастора, Йозефа Боднара, Джона Боднара, Рей Александровича, Патрісії Боднар та Софі Олександрович.

Українська католицька парафія святих Петра та Павла, Боднарі, перебуває під пастирською відповідальністю Вонди.