Церква Богоявлення ГНІХ (с. Сороки Львівські, Львівська область)

Дерев`яний храм стоїть біля дороги. Як випливає з церковного інвентаря від 1839 р., в селі була дерев`яна церква Богоявлення Господнього збудована близько 1689 року. У 1740 р. вона і дзвінниця були покриті гонтом. Деканальна візитація місцевої парафії Сороки відбулася 18 липня 1839 року. Після її закінчення був складений акт, в якому записано, що церква є досить великою, має 150 років (згідно напису на будівлі).

Отже святиня була збудована 1677 року, але дерев`яні стіни сильно поточені шашелем. Перед візитацією її пробували поправляти. В червні 1870 року декан знову візитував парафію. Він зазначив, що храм був відновлений і позолочений. У 1900 р. на місці старенької, хоч і відремонтованої церкви, майстер Петро Копчук збудував нову дерев`яну. 1924 року на дзвінницю повісили два нові дзвони.

До другої світової війни покровителями церкви були Юрій і Марія Стойовські, землевласники з сусідніх Ляшок-Мурованих (Мурованого). Святиня була відремонтована у 1954-1955 рр., а також у 1967 р. Хрестоподібна у плані, велика триверха церква, оточена широким піддашшям. З північної сторони до вівтаря прибудована мурована ризниця. Шоломові бані завершують масивні ліхтарі з маківками.

Справляють враження великі, на висоту стін вікна, білосніжні кам`яні колони перед входами до церкви і широкі сходи, якими піднімаєшся немов до палацу. Також звернули мою увагу дуже гарні різьблені вхідні двері (можливо, старовинні), а ще оригінальна каплиця біля церковної огорожі. Храм дуже добре сприймається, адже його не заступають дерева і навколо велика вільна територія. Крім того, кольори святині не є такі сумні, як церкви у сусідньому Мурованому. Ще я помітив цікавий нюанс: у трьох приміських селах Мурованому, Сороках і Кам`янополі біля дерев`яних церков немає дерев`яних дзвіниць.