Церква Успення Пресвятої Богородиці (смт. Підкамінь, Львівська обл.)

Першими пробудниками національної свідомості серед мешканців Підкаменя були священики.
З 1932 року парохом Підкаменя був о. Андрій Іздрик, 1901 року народження, родом зі с. Кути на Львівщині. Рукоположений у сан священика 1928 року. Парафія налічувала тоді 1005 греко-католиків. Діяли братсва: Найсвятіших Тайн – 155 осіб, Український Католицький Союз – 20 осіб. Парафія володіла 36,25 га землі і мала мурований будинок, який був побудований 1872 року.
Отець Андрій Іздрик зорганізував церковний хор, був членом товариств “Просвіта” та “Сільський господар”.
У травні 1943 року грамотою Митрополита Андрея Шептицького о. А. Іздрик був призначений містодеканом Підкамінського деканату. У березні 1945 року його заарештували енкаведисти і перевезли до Львівської, а тоді до Золочівської тюрми. У січні 1947 року його було засуджено до 10 років таборів. Влітку 1958 року о. Андрій повернувся на рідну землю. Спочатку працював на шахті в с. Магерові, а згодом у Брюховицькому Будинку відпочинку. Помер 20 липня 1991 року.
Підпілля, як такого в Підкамені не було. Православні священики Каленик Галій, Микола Чудовець, Степан Пиріг проводили богослужіння в храмі св. Великомучениці Параскеви, який з 1746 року належав греко-католицькій громаді. Греко-католицька і православні громади понад 10 років почергово молилися у храмі св. великомучениці Параскеви.
У 1989-1991 рр. служив греко-католицький священик о. Михайло Макаруха. З 1991 о. Володимир Дмитерко. У 1992 році був закладений перший камінь нового греко-католицького храму.
З 1994 року прийшов о. Богдан Жук, а 2009 р. – о. Михайло Бакай.
28 серпня 1999 року в селищі було освячено новозбудований храм Успіння Пресвятої Богородиці, урочисту літургію очолював єпископ Михаїл Колтун. Церкву св. великомучениці Параскеви передано громаді УАПЦ.
Відкрито молитовні куточки у середній школі і школі-інтернаті для дітей з вадами слуху, відкрито капличку в лікарні. Організовано церковний хор. У Підкамені часто проводяться різні семінари та конференції, присвячені визначним особистостям УГКЦ, семінари катехитів, молодіжні табори та інше. Відбуваються величні святкування урочистих подій, які пов’язані з життям церкви: 2000-ліття Різдва Христового, 20-річчя виходу УГКЦ з підпілля.
Важливим напрямком є катехизація дітей, робота з молоддю, організація екскурсій, поїздок на прощі до Богопосвячених місць, а також праця над добудовою та впорядкуванням храму.
На парафії діють братство “Апостольства молитви” та вівтарна дружина.

Перелік