Церква Собору святого Івана Хрестителя (с. Савелівка, Тернопільська область)

Перші згадки про церкву сягають другої половини XIX століття. Церква — мурована, освячена в 1878 році. Віруючі с. Савелівка до 1878 року належали до парафії с. Ковалівка. Історія церкви починалася із з’явлення Пречистої Діви Марії. Якось у лісі при дорозі, яка вела з с. Ковалівка до с. Савалуски (тепер с. Савелівка), місцевий дідич побачив на дубі, поблизу джерельця, сяйво, в контурах якого виднілося зображення Пресвятої Богородиці. З того часу там почали відбуватися велелюдні відпусти при чудотворній іконі. У 1873 році Папа Пій IX проголосив Савалуски відпустовим місцем. На молитву до Богородиці на свято Преображення Господнього, приходили віруючі з багатьох регіонів Західної України.

У 1950 році радянська влада заборонила людям відвідувати це місце.

Дідич, якому з'явилася Пречиста Діва, вирішив значну частину свого маєтку пожертвувати на побудову нової церкви в с. Савалуски, але йому не вдалося здійснити задумане. На кошти, залишені ним, мешканці села побудували діючу савелівську церкву, але значно меншу від тієї, яка була задумана.

У продовж багатьох десятиліть селян не покидала ідея побудови Хресної дороги від джерела до церкви. У 1989 році на місці джерела була побудована маленька капличка і встановлено хрест. І тільки у 2003 році церковний комітет зумів згуртувати громаду села і під керівництвом пароха о. Олега Червака розпочалися роботи з побудови Хресної дороги, які були завершені в 2004 році. Саме з його ініціативи Івано-Франківські фахівці виготовили копію з образу Богоматері, який є запрестольною іконою. У першу неділю травня 2004 році образ було освячено за участю багатьох священників Монастириського деканату.

Церква Собору Святого Івана Хрестителя славиться чудотворною іконою Пресвятої Богородиці. Донині віруючі зі всіх куточків Західної України навідуються до церкви, щоб випросити ласки у Богородиці.

У 1946—1958 роках парафія і церква належали до РПЦ. У 1958—1990 роках храм був недіючим.

На парафії щомісяця проводиться Хресна дорога. Діють припарафіяльні спільноти: «Матері в молитві», братство «Апостольство молитви», Вівтарна дружина.

У власности парафії є проборство.

Парохи:

о. Микола Красіцький (1878—1941),

о. Роман Гузан (1941—1943),

о. Юрій Тодоров (1943—1958),

о. Петро Хомета (1989—2002),

о. Олег Червак (2002—2011),

о. Богдан Винницький (2011—2014),

о. Степан Попроцький (з 29 червня 2014).