Церква Воздвиження Чесного Хреста (м. Копичинці, Тернопільська область)

Церква належить до зразків народної архітектури (українське бароко). Поставлена на низькому кам'яному фундаменті, тризубова, одноверха.

У храмі збереглося кілька старовинних ікон XVIII—XIX століть. Є написи на фрагментах давнього іконостасу (Петро Палій). Верхній ярус іконостасу - оригінальний, відреставрований у 2012 році. Нижній ярус виготовлений в теперішній час.

Храм та дзвіниця — пам'ятки архітектури національного значення, охоронні номери 690/1 й 690/2.

Парафію засновано у XVII столітті. Храм збудовано у 1630 році (фундатор Мартин Лудецький, який на той час володів частиною копичинецьких земель). До 1700 року парафія і храм належали до Львівської православної єпархії Константинопольського патріархату.

Під час ремонту підлоги в 1860 році було знайдено кам'яну надгробну плиту з написом, а в 1980-их роках знайдено людські кістки. Напевно це були останки козаків, бо біля них лежали шаблі.). Церква залишилася збереженою, не зазнала руйнувань ні від пожежі, ні від природних стихій.

Парафія з початку XVIII століття належала до УГКЦ, за винятком 1946-1989 років, коли парафія і храм належали до Московського патріархату. У 1961 році храм закрила комуністична влада, а парафію зняли з реєстрації, 25 серпня 1989 року парафія було зареєстровано, а 24 вересня того ж року храм відкрито знову у підпорядкуванні Московського патріархату. У 1990 році парафія і храм повернулися в лоно УГКЦ. У жовтні 1991 року зареєстровано статут громади, а в грудні того ж року громаді офіційно передано у власність храм Воздвиження Чесного Хреста Господнього.

У 1991 році парафію візитував єпископ Павло Василик, у 2000 — владика Михаїл Сабрига, у 2012 — владика Димитрій Григорак.

Біля храму є кам'яний хрест Святої Тверезості, встановлений 1901 року, місійний хрест 1937 року і ювілейний хрест на честь хрещення Руси-України (1938). При дорозі до Кутецької церкви стоїть кам'яний хрест, відновлений добровільними пожертвами Кутецької церкви 13 квітня 1930 року.

При парафії діють: Вівтарна та Марійська дружини (2010), спільнота «Матері в молитві» (2011), братство «Апостольство молитви» (2011), біблійний гурток і молитовна група (2013).

Єдиний у місті пам'ятний Хрест тверезості, поставлений 12 квітня 1901 році (пам'ятка історії), розташований на церковному подвір'ї. Робота самодіяльних майстрів.

Парохи:

о. Яків Шанковський
о. Василь Дністрянський
о. Іван Крушельницький
о. Петро Лоєвський
о. Миколай Чарнецький
о. Іван Стрільбицький
о. Володимир Чировський
о. Петро Монастирський
о. Григорій Страхоцький
о. Віктор Чомкевич
о. Антоній Туркевич
о. Віктор Чаплинський
о. Миколай Темницький
о. Омелян Росткович
о. Миколай Січинський
о. Петро Шанковський
о. Іван Винницький
о. Теодор Чорний
о. Іполит Баб'як
о. Микола Струмінський
о. Йосиф Вигнанський
о. Анатоль Малиновський
о. Стефан Оробець
о. Ілля Лабій
о. Михайло Чорняк
о. Стефан Король
о. Михайло Рокіцький
о. Володимир Рожевський
о. Мар'ян Рогошевський
о. Павло Куманяк
о. Василь Галяс
о. Іван Гура 1989—1992
о. Василь Погорецький 1992—2010
о. д-р Руслан Корнят


Перелік