Церква святого Миколая (м. Старий Самбір, Львівська область)

Історія церкви Св. Миколая у Старому Самборі нараховує близько 700 років. У другій половині XIII ст. тут, у тодішньому Самборі, і снувала окрема Самбірська єпархія.

1830 року в центрі міста збудували муровану церкву. Проект виготовив львівський архітектор чеського походження Йосиф Вандрушка.

Церква в Старому Самборі збудована в так званому терезіанському стилі (від імені австрійської імператриці Марії Терези). Вибір типу залежав від колятора, яким на той час був австрійський уряд. Будову завершував о. Григорій Літинський, який був парохом в Старому Самборі у 1830-1839 роках. Церква однонавова, з вужчим прямокутним вівтарем, збудована в класичному стилі. Термальні віконні прорізи з невеликим профільованим обрамуванням характерні для споруд Вандрушки. Чільний східний фасад церкви вінчала квадратна вежа, вкрита чотирибічною дзвонястою банею. У цю церкву перенесли намісні ікони та апостольський ряд іконостасу з «Царем слави» і царськими дверима. На вежу-дзвіницю перенесли і унікальний дзвін 1638 року, відлитий за кошти всіх міщан, що є найдавнішою пам’яткою сучасної церкви.

Стару дерев’яну церкву розібрали. На місці вівтаря спорудили муровану капличку св. Миколая, що стоїть дотепер.

Храм неодноразово ремонтували й прикрашали. У середині XIX століття встановили чотириярусний іконостас. Церкву оновили, позолотили хрести, справили три нові ікони – Св. Миколая і дві – Богородиці. Наступний великий ремонт провели 1910 року стараннями пароха о. Данила Лепкого (1900-1912) і громади. Бічний вівтар «Серце Ісуса Христа» виконав маляр Андрій Демкович у 1921 р. Того-таки року стіни церкви вкрили гарним орнаментальним розписом з окремими сюжетними сценами в стилі арт-деко. Замовником виступив парох о. Андрій Бенцін (1913-1939). Стінопис виконали малярі брати Демковичі, один з яких, Андрій, був випускником Краківської академії мистецтв. Характерними є зображення архангелів і ангелів та мотиви орнаментів. Надзвичайно цікавою і промовистою стала композиція над хорами – херувими-трубачі в центрі та скорботні ангели з вінками по боках ніби сповіщають і нагадують про визвольні змагання українського народу під час Першої світової війни. Стінопис церкви поновлений у 1970-х pp., і на щастя, не перемальований.

За стараннями пароха о. Михайла Николина було проведенно реконструкцію куполів у 2001 р. та відбудовано парафіяльний дім у 2006-2008 pp. за проектами старосамбірського архітетора Володимира Луціва.

Старосамбірська церква Святого Миколая, напередодні свого 180-річного ювілею може пишатися своєю історією і чи не найдавнішою серед міських церков Галичини задокументованою метрикою.

При храмі діє спільнота "Українська молодь Христові".

Розклад богослужінь

Служба Божа почергова з православними о 9.00/12.00 в неділю.
Розклад не сталий

Перелік