Храм і монастир Блаженного Миколая Чарнецького (м. Ковель, Волинська обл.)
12 вересня 1927 року до Ковеля прибули отці-монахи Чину Найсвятішого Ізбавителя (Редемптористи), Української Греко-Католицької Церкви (УГКЦ). Вони прибули надавати духовну обслугу вірним УГКЦ нашого міста та довколишніх сіл.
Назва Чину Найсвятішого Ізбавителя походить від латинського слова «Редемптор», що означає «Ізбавитель-Відкупитель». Чин заснував святий Лігуорі у 1732р. в м.Скаля на півдні Італії. Дороговказом нашого життя є слова Біблії: «Многое у Него Ізбавленіе» (Пс. 130,7). Христове велике і щедре Відкуплення не має меж. Це спонукає редемптористів ділитися зі всіма нашого вірою і надією, а Пресвята Богородиця, Мати Неустанної Помочі, є в цьому нашого Провідницею та Опікункою. Сьогодні Чин Найсвятішого Ізбавителя налічує близько 6000 членів, які працюють у 73 країнах світу. Редемптористи покликані продовжувати присутність Христа і Його місію Відкуплення у світі. Вони обирають особу Спасителя центром свого життя і намагаються з’єднатися з Ним у чимраз тіснішому особистому зв'язку.
Церква є свята, але водночас потребує постійного очищення. Оскільки до неї належать також і грішники, вона постійно йде дорогою віднови та покути. Місії є дуже важливим засобом у досягненні цієї мети. За допомогою такого способу душпастирства місіонери-редемптористи проповідують спасіння та навернення. Навернення вимагає докорінного; постійного і не
змінного прийняття Христа. Воно має особистий та спільнотний характер. Редемптористи через власне свідчення намагаються привести людей до радикального вибору в житті - прийняти Христа і йти за Ним.
Редемптористи східного, українсько-візантійського обряду в Україні завдячують своїм існуванням великому Галицькому Митрополиту Андрею Шептицькому.
Ознайомившись із харизмою Чину, він запрошує їх на терени Києво-Галицької Митрополії. 21 серпня 1913 року бельгійські Редемптористи на чолі з о. Йосифом Схрейверсом прибули на українську землю і поселилися в Уневі, біля Львова. Після Першої Світової війни вони розгорнули широку душпастирську діяльність, проповідуючи Слово Боже, проводячи місії, реколекції та інші духовні вправи.
Отці Редемптористи 80 років тому прибули і оселилися в Ковелі.
Душею місійної праці був отець Миколай Чарнецький. Спочатку Отці винайняли дім по вул. Колійовій (теп. Ветеранів), де все улаштували на мопастирський спосіб: каплиця з іконостасом, келії, трапезна, розмовниця. Крім монаших щоденних молитов, щодня для людей служилася зранку Служба Божа і ввечері Вечірня або Молебень з короткою наукою. Отці крім душпастирської праці у Ковелі їздили до вірних греко-католиків у такі села Волині, як: Бубнів, Колодянсне, Дубечно, Голоби, Марія-Воля, Черничі, Гнійне, Тутовичі, Рафалівка, Верба, Охнівка, Великі Кусківці, Гумнища, Уздютичі (всього було 29 парафій і понад 20 тис. вірних). У 1931 році отця Миколая Чарнецького висвячено на єпископа. У тому ж році отці отримали дерев'яну церкву Св. Юрія, по вул. Будивляній,3 (теп. Винниченка). Біля церкви була гарна велика земельна ділянка, на якій почалося будівництво великого монастиря, яке завершилося у 1933 році. Монастир був двоповерховий, розміром 20х12 м.
Тут розміщувалося близько 10-ти келій, простора каплиця, спільний зал та розмовниця. У підвальній частині окрім кухні та трапезної був зал для зустрічей Братства Матері Божої Неустанної Помочі та гостей, а також столярна майстерня. Будував монастир місцевий інженер Васильківський. Освячення нового будинку довершив Владика Миколай. Наші отці перебралися жити до нового монастиря. У 1933 році парафія налічувала близько 300 осіб. Регентом хору, який налічував 50 осіб, був Дамян Куліш. Активними парафіянами були такі родини: Бондаруки, Морозовські, Тишецькі, Пивовари, інші. Старостою церкви був Артомонов, потім Морозовський.
У ковельському монастирі впродовж його історії працювали такі отці: Ришард Костенобль, Йосиф Гекіре, Маврикій Вандемале - бельгійці, о. Миколай Чарнецький (згодом єпископ), Григорій Шишкович, Миколай Якимович, Василь Величковський (єпископ мученик), Михаїл Пристай, Роман Бахталовський, 3иновій Ковалик (мученик за віру), Володимир Стернюк (митрополит), Михаїл Пилюх, Пётро Козак (єпископ), а також брати-монахи: Авксентій Кінащук, Миколай, Еронім Герасимів, Антоній Сидор.
Редемптористи кріпили український народ у Христовій вірі також в часи переслідування. Період катакомбного життя нашої Церкви тривав з 1945 по 1990 рр. Всі наші єпископи і більшість священиків були ув'язнені. Єпископа Миколая Чарнецького ув'язнили в 1945 р. Він перетерпів 11 років жорстоких знущань і тортур у Сибірі. І хоча фізично редемптористи не були присутні в той час у нашому місті, однак, вони були присутні духовно. Владика Миколай і 13 Отців, які тут працювали, заносили до Господа свої молитви і складали ливну жертву свого життя за свою паству на Волині, за відродження Церкви.
І хоча воєнна хуртовина зруйнувала монастир і храм св. Юрія та новітнє гоніння на Церкву Христову знівечило діло наших Отців, проте як існує Вічний Бог і Його Мудрість, так не вмирають великі Божі 3адуми, які Він об'являє своїм слугам: вони здійснюються в означений час з тією ж певністю, як обертаються небесні світила, бо одне й друге - в руках Божих.
На свято Покрови в 1996 році була відновлена греко-католицька парафія нашого міста. Богослужіння відбувалися у каплиці по бульв. Л. українки, 16. 18 грудня 1997 року до м. Ковеля прибули два ієромонахи-редемптористи о. Л. Григоренко і о. В. Оприско для проведення місії у греко-католицькій парафії. Це був перший приїзд і перша місія після тривалої перерви. Другий приїзд мав місце у 1999 році на чолі з Протоігуменом о. Михаїлом Волошином.
Завдяки його великим старанням і самовідданій праці була відновлена присутність Редемптористів у Ковелі.
Парафіяни довго молилися і просили Бога, щоб Отці відновили свій монастир і церкву у Ковелі. Третю і четверту місії, які стали визначальними в заснуванні монастиря провадив о. Леонід Григоренко у 2000 та 2001 роках. Його мужність і невтомна праця сприяли відновленню монастирського осідку в Ковелі і початку духовного служіння для парафії. У 2001 році було придбане тимчасове помешкання для облаштування монастиря, в якому проживають отці. У червні 2002 р. монастир офіційно зареєстрований державою. Разом з о. Леонідом ніс послух брат Юрій Ждянський. Пізніше настоятелем парафії був призначений о. Микола Гнатишак.
3 січня 2003 року настоятелем монастиря і парафії є о. Евген Задорожний, з ним працював о. Анатолій Живчак. Також працювали отці диякони: Роман Грица, Ігор Безкостий, Тарас Свірчук, Ярослав Федунів, Петро Лоза і несли послух брати монахи із Львівського монастиря.
В 1999 р. місцева влада надала земельну ділянку для будівництва церкви і монастиря. 19 січня 2003 р. на новому місці було освячено тимчасову дерев'яну каплицю, в якій ми молимося і досі. Чин освячення довершив Владика Михаїл Колтун. У травні цього ж року було освячено місце і наріжний камінь під будівництво храму і монастиря. Чин освячення провів Владика Михаїл Гринчишин із Франції.
Співслужили йому о. Протоігумен М. Волошин та собор отців.
Будівництво храму і монастиря розпочалося у липні 2003 року. Його веде Львівська Провінція отців Редемптористів. Співбрати з усього світу надають фінансову допомогу на наше будівництво.
Визначною подією у житті парафії стало ювілейне святкування 10-ліття її відновлення. При чисельному здвизі людей і собору священників на чолі з Архієреєм М. Гринчишиним вознеслась до неба подячна молитва Богові.
В духовній праці отцям Редемптористам активно допомагають парафіяни. Щодня правиться служба Божа. На потребу душпастиря парафіяни завжди спішать з допомогою, послушні голосу свого пастиря. Їх імена є відомі Богові, який щедро віддячує за добрі вчинки. В парафії діє молитовна група «Матері в молитві», засноване братство Матері Божої Неустанної Помочі. Ведеться катехізація дітей та молоді. Ми відбуваємо прощі до святих місць нашої Церкви: Зарваниця, Крехів, Гошів, Страдч та ін. До нашої парафії на даний час належить понад 75 родин. Кожного місяця відбувається сповідь парафіян. У кожну першу неділю місяця служиться оздоровчий молебень до блаж. М. Чарнецького з єлеопомазанням.
Парафіяни радо приймають співбратів-монахів ЧНІ, які приїжджають у гості до нашого храму.
До нашої громади приїжджали і очолювали Архиєрейські Святі Літургії такі Єпископи УГКЦ, як Кир Василій Медвіт, Кир Михаїл Колтун, Кир Михаїл Гринчишин із Франції, який часто в нас буває, Кир Богдан Дзюрах. Владики заносили до Господа молитви за парафію і жителів нашого міста. В гості часто приїжджає о. Протоігумен Йорктонської Провінції Іван Сіянчук з Канади.
Теперішній о. Протоігумен Львівської Провінції ЧНІ Василь Іванів часто відвідує наш монастир і парафію, дбає про розвиток місійної праці, опікується будівництвом церкви і монастиря.
Сьогодні Редемптористи невтомно працюють у Христовому винограднику задля спасіння людських душ і на більшу Славу Божу. Вони проповідують Велике Відкуплення, що його Син Божий неустанно здійснює у світі через своїх вибраних робітників.
Розклад богослужінь
НЕДІЛЯ
08.00 Утреня (Сповідь)
09.00 Св. Літургія (За Україну і парафію)
11.00 Св. Літургія (для дітей)
Молитва до святого Герарда і благословення для дітей і батьків
12.00 Недільна школа
17.30 Молитовне читання Св. Письма
ПОНЕДІЛОК
08.00 Утреня (Сповідь)
08.30 Св. Літургія (за здоров'я)
ВІВТОРОК
08.00 Утреня (Сповідь)
08.30 Св. Літургія (за всяке прошення)
17.30 Вечірня. Вервиця за Україну. Молитва за покликання до святих і блаженних редемптористів
СЕРЕДА
08.00 Утреня
08.30 Св. Літургія (за упокій)
17.30 Вечірня. Молебень до Богородиці (Неустанної помочі)
ЧЕТВЕР
08.00 Утреня
08.30 Св. Літургія (за родини)
17.30 Св. Літургія (за військових, поранених, полонених, важкохворих)
Молебний чин на уздоровлення до бл. Миколая
ПЯТНИЦЯ
08.00 Утреня (Сповідь)
08.30 Св. Літургія (за узалежнених)
17.30 Вечірня. Акафіст/Молебень до Христа
СУБОТА
08.00 Утреня
08.30 Св. Літургія (за упокій). Панахида
16.00 Зустріч з молоддю
18.00 Вечірня
Церковне свято серед тижня
08.00 Утреня
08.30 Св. Літургія
17.30 Св. Літургія