Церква Різдва Пресвятої Богородиці (м. Бар, Вінницька область)

Будівля споруджена в 1616 році, перебудовувалася в 1902 та 2002 роках. В різні часи (до 80-х років ХХ ст.) у приміщеннях розміщувалися: єзуїтський колегіум, міське училище, громадські організації, загальноосвітня школа № 1, краєзнавчий музей, магазини. У 1833 році в місто Бар перевели 3-ті та 4-ті класи Приворотської духовної семінарії, що розмістилися в приміщеннях колишньої василіянської школи (на другому поверсі будівлі згодом була освячена Арсеніївська церква). В кінці ХІХ – на початку ХХ ст. тут працювало Барське міське училище.
В 1994 р. у Барі офіційно зареєстрована релігійна громада Української греко-католицької церкви. З 01.02.1995 р. рішенням Виконавчого комітету Барської районної ради приміщення будинку та закріплену за ним прилеглу земельну ділянку було передано в приватну власність Барській УГКЦ. В 1996 р. греко-католицька громада міста передала будинок з прилеглою територією під розбудову монастиря з церквою у власність отцям-василіянам, Провінції найсвятішого Спасителя в Україні, після чого розпочалася реконструкція будинку. Освячення монастиря Св. Івана Хрестителя і храму Пресвятої Богородиці при ньому було здійснено у вересні 2003 р. єпископом із Бразилії.
На сьогодні на другому поверсі відбудовано 6 келій для різного призначення. У церкві знаходяться ікони, передані з Кафедрального собору Св. Юра у Львові. Центральними у храмі є ікони Різдва Пресвятої Богородиці, Св. Володимира і Св. Ольги, ікони святих мучеників Бориса і Гліба.
Будинок із куполом складається з трьох частин:
1 головна – приміщення церкви, 2 – монастир, 3 – парафіяльна.
Висота купола – 22 м, ширина – 7,2 м, висота стін – 8 м. Площа приміщення – 126 м2, святилища – 62 м2. Всередині будівлі збережено карниз давньої конструкції.
У приміщенні монастиря знаходяться три келії, кухня, котельня, вестибуль. В парафіяльній частині будівлі розбудовується захристя, канцелярія, катахизна зала, бібліотека, в мансардах другого поверху наявні гостинні кімнати для громадських потреб.
Після початку реставраційних робіт було досліджено, що матеріалом для фундаменту монастиря у свій час стали камінь та цегла із фортеці, що знаходиться за 500 метрів, котру активно розбирали на початку ХІХ ст.
Добудовано новий вхід до церкви з боку вулиці Соборної.
З 1875 по 1876 роки в початковій школі, яка працювала в даному приміщенні, навчався Михайло Коцюбинський, видатний український письменник.
До 1998 р. на центральній будівлі біля входу була встановлена меморіальна дошка із написом. На сьогодні дошка відсутня

Перелік