Церква Пресвятої Трійці (с. Гумниська, Тернопільська область)

До 1946 року прафія належала до Української Греко-Католицької Церкви. У 1946—1990 роках парафія і храм — під юрисдикцією РПЦ. У 1990 році громада села розділилася на конфесії УАПЦ і УГКЦ.

Парафію утворено у 1990 році. Храм (новий) збудовано у 2005 році, а старий залишився у власності ПЦУ. Архітектор нового храму — Михайло Нетриб'як, жертводавці: греко-католицька громада с. Гумниська, жителі та підприємці Теребовлянського району і єпископ Василій Семенюк. Храм 30 жовтня 2005 року освятив єпископ Василій Семенюк.

Парафія в лоні УГКЦ з 1990 року.

У 1867 році збудовано старий греко-католицький храм та церковне проборство, але за часів радянської влади храм і проборство передали РПЦ, до якої також перейшла парафія. З 1990 року були спроби повернути храм греко-католицькій громаді або почергово проводити відправи з громадою УАПЦ, які виявилися безрезультатними.

Єпископську візитацію парафії 30 жовтня 2005 року провів єпископ Василій Семенюк.

При парафії діють: церковне братство, церковне сестринство, Марійська та Вівтарна дружини.

На території парафії є хрести Борцям за волю України і хрест біля храму з нагоди освячення церкви і престолу.

Парохи:

• о. Семен Гаврилюк (1928—?),
  • о. Василь Семенюк,
  • о. Йосафат Говера,
  • о. Олексій Полівчак,
  • о. Іван Сивак,
  • о. Ігор Сип'як (з 2002, адміністратор).