Церква Божої Матері Троєручиці (м. Таллінн, Естонія)

Греко-католицька Церква не являється в Естонії автохонною, проте є історичні дані про існування греко-католицьких громад в Естонському краї з ХVІІ ст.

Талліннська парохія Української греко-католицької Церкви Естонії була заснована з благословення Києво-Галицького митрополита Володимира Стернюка в 1991 році. Засновник і староста парохії Анатолій Лютюк. Чисельність церковної громади 285 осіб. В Естонії на даний момент існує ще одна греко-католицька громада в місті Пилва. З 1993 року парохію обслуговує монах Василіанського чину з Вільнюса отець Павло. З 1994 року парохія орендує, а в 1998 році викуповує в Естонської лютеранської Церкви каплицю з прилеглою територією, що знаходиться в старому місті. Внаслідок проведеної реновації каплиця була пристосована під приміщення церкви. В кінці 1997 року церкву підпалили. За фактом навмисного підпалу було порушено кримінальну справу № 98040397.

В жовтні 2000 року Талліннська парохія УГКЦ була освячена на честь Божої Матері Троєручиці - заступниці всіх невинно скривджених. Освячення здійснив Його Преосвященство архиєпископ Любомир Гузар - владика УГКЦ. В рамках заходів по освяченню ТП УГКЦ була проведена наукова історико-теологічна конференція «Українська греко-католицька Церква: історія і сьогодення».

Цікавим і своєрідним є архітектурне вирішення приміщення церкви, супутніх споруд і подвір'я. Заслуговує на увагу також інтер'єр храму з оригінальними інженерними рішеннями, а також іконостас роботи львівського художника Петра Гуменюка. При парохії функціонує невеликий монастир, де працюють монахині чину Пресвятої Родини. Черниці займаються роботою з дітьми, зокрема, є виховательками в літньому таборі, який щороку організовує парохія.

В оригінально вирішеному підвальному приміщенні церкви в жовтні 2000 року відкрився Український музей сакрального мистецтва, в якому розміщена експозиція українських писанок. В прицерковному приміщенні діє українська недільна школа, а також розміщена невелика бібліотека і кімната Союзу українок Естонії. Будівництво на території церкви ведеться і далі. По його завершенні планується відкрити Мистецьку школу, обладнати майстерні, розширити недільну школу. Талліннська парохія УГКЦ тісно співпрацює з українськими організаціями Естонії.

Церква Талліннської парохії УГКЦ виконує не лише свою пряму функцію культової споруди, вона перетворилася в національний духовно-культурний осередок української діаспори в Естонії.


Розклад богослужінь

Неділя 10:00 Служба Божа

Понеділок 09:00 Служба Божа

Вівторок 09:00 Служба Божа

Середа 09:00 Служба Божа

Четвер 09:00 Служба Божа

П`ятниця 09:00 Служба Божа

Перелік