Церква Пресвятого Серця Христового (с. Великі Гаї, Тернопільська область)
Народження села датується 1785 роком. Жителі відвідували греко-католицькі храми у Тернополі та богослужіння біля пам'ятного хреста, встановленого на честь скасування панщинну 1848 року.
На початку XX століття громада вирішила збудувати власну церкву. Архітектором запросили Андрія Фелендиша з Тернополя. Церкву будували у 1910—1920 роках її, ймовірно, освятив парох з Тернополя о. Володимир Громницький.
У 1946—1961 роках парафія і храм належали до РПЦ. У 1962 році із закритого храму партійно-державні функціонери вивезли усі церковні речі, в тому числі образи, світильники, знищили іконостас. Багато парафіян перейшли в катакомбну УГКЦ і проводили богослужіння та інші відправи у своїх помешканнях. Духовну опіку їм надавали підпільні священики, а координували їхнє подвижництво сестри Служебниці Іванна (Романна) Козуб і Стефанія Кудельська, а також великогаївчанка Марія Пасічник. У 1962—1988 роках закритий храм використовували як складське приміщення обласної друкарні.
Церкву відкрили на різдво ГНІХ у 1989 році й тоді першу Службу Божу відслужив у ній о. Василь Козій. У грудні 1989 року одноголосним рішенням парафіян їхня релігійна громада разом з о. Володимиром Хомою перейшла в лоно УГКЦ. 7 січня 1990 року о. Володимир відправив Святу Літургію у греко-католицькому обряді, отримавши на це благословення та дозвіл владики Володимира Стернюка. Незабаром розпочалося оновлення храму і церковної території. Розписували храм та іконостас тернопільські художники Ігор Зілінко та Михайло Николайчук, іконостас виготовили Петро Петровський з Великих Бірок та відомий скульптор Іван Мердак з Тернополя. Усі роботи виконано за пожертви місцевих парафіян і вихідців із с. В. Гаї.
Храм Пресвятого Серця Христового не вміщував усіх віруючих, тому парафіяни вирішили збудувати ще одну церкву. Наріжний камінь під її будівництво освятив владика Василій Семенюк 2 серпня 2008 року. Архітектором храму є Іван Маркевич, жертводавці — парафіяни. Церкву названо храмом Різдва Пресвятої Богородиці. Її будівництво триває.
При парафії діють братства: «Апостольство молитви» та «Доброї смерти» і спільнота «Матері в молитві».
Список колишніх парохів:
- о. Володимир Громницький,
- о. Іван Пасіка,
- о. Степан Ратич,
- о. Андрій Стасюк,
- о. Тимотей Симбай,
- о. Іван-Яким Сеньківський (нині блаженний),
- о. Володимир Чубатий,
- о. Володимир Королюк,
- о. Мирон Кордуба,
- о. Мар'ян Кашуба,
- о. Петро Герета,
- о. Мирон Кордуба,
- о. Іван Пасіка,
- о. Йосиф Ридель,
- о. Іван Кушнір,
- о. Степан Ратич,
- о. Павло Коваль,
- о. Василь Козій (1989),
- о. Володимир Хома (з 4 квітня 1989).