Церква Преображення Господнього (м. Зборів, Тернопільська обл.)

Історики припускають, що церква Преображення Господнього існувала у Зборові практично від часу заснування міста (перша письмова згадка про поселення датується 1624 р.). На карті-схемі Зборівської битви, складеної в 1649 р., вона знаходиться саме на тому місці, де стоїть зараз. Поряд із церквою одразу ж проходив міський вал зі стіною, коло неї була і західна міська брама.

У 1710 р. коштом зборівських міщан церква була перебудована. Дерев’яна церква стояла на дубових підвалинах, мала три бані. При ній була дзвіниця із чотирма дзвонами. В 1757 р. до храму Преображення Господнього урочисто перенесли Зборівську чудотворну ікону Розп’ятого Христа.

До того ця ікона зберігалася в домі о. Олексія Липинського. У 1755 р., на свято Архистратига Михаїла, на зображенні Христа з’явилися краплі крові. 10 січня 1757 р., спираючись на висновки Духовно-світських комісій, Львівський єпископ Лев (Шептицький) проголосив своєю Грамотою ікону Розп’ятого Христа чудотворною і розпорядився перенести її до храму Преображення Господнього. У тому самому документі було встановлено відпусти на такі свята: Різдво Івана Хрестителя, Святих апостолів Петра й Павла, Преображення Господнє, Різдво Пресвятої Богородиці, Успіння Пресвятої Богородиці, Воздвиження Чесного Хреста.

У 1794 р. на місці старої дерев’яної церкви старанням о. Стефана Зарудського був споруджений новий однойменний храм. Освятив його Львівський єпископ Микола (Скородинський), який був родом зі Зборова. Церква пережила разом з містом усі лихоліття — і пожежі, і війни, ніколи не закривалася й завжди була центром духовного життя української громади. Поряд із церквою була дзвіниця Святого Стефана, але за радянської влади її знищили місцеві партактивісти. Фігуру святого вдалося зберегти: сьогодні вона знаходиться в музеї «Зборівська битва». На церковному подвір’ї стоять хрест на честь скасування панщини 1848 р., хрест Святої Тверезості, пам’ятний знак на честь 500-річчя Берестейської церковної унії, каплиця Пресвятої Богородиці. Чудотворна ікона Розп’ятого Христа зберігалася у храмі до Першої світової війни. Під час відступу її вивезли із собою російські офіцери. Сьогодні у церкві Преображення встановлена її копія.