Церква Непорочного Зачаття Пресвятої Діви (с. Буцнів, Тернопільська обл.)

Село Буцнів розташоване на правому березі річки Серет, на південь від Тернополя. Вперше Буцнів згаданий у документах як королівське місто Бучнево, що в 1469 р. отримало магдебурзьке право.

Історія заснування церкви Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії у Буцневі тісно пов’язана із діяльністю в цьому селі отців василіан, які вже протягом півстоліття до її спорудження утримували однойменну чернечу обитель. Мурований храм було споруджено у монастирі в 1744 р. коштом і старанням буцнівського старости Андрія Шумлянського. Коли василіани в 1751 р. перейшли із Буцнева до Крехівського монастиря, то вони передали свою монастирську церкву місцевій парафіяльній громаді.

Буцнівський храм вписаний золотими літерами в історію Української Греко-Католицької Церкви ХХ ст. завдяки подвижницькій духовній та громадсько-політичній діяльності о. Ісидора Глинського та ісповідника віри о. Василя Куриласа, який упродовж десяти років страждав за Христову віру у більшовицьких таборах. Відомо, що 1912 р. храм відвідав Митрополит Андрей (Шептицький), а в 1937 р. тут бував Владика Микита (Будка), перший єпископ УГКЦ в Канаді.

Вже майже два з половиною століття на головному престолі буцнівської церкви знаходиться плакуча чудотворна ікона Богородиці. Цю досконалу копію Белзької (тепер Ченстоховської) ікони подарував 1729 р. отцям василіанам Матвій Цивинський, а вже дуже скоро після того, 25 січня 1737 р., Митрополит Атанасій (Шептицький) своєю Грамотою проголосив її чудотворною. Відповідно до записів літопису Буцнівської василіанської обителі, з 1731 до 1751 р. за її заступництвом сталося понад 60 чудотворних дійств і чудесних оздоровлень. Є зокрема запис, що саме завдяки молитвам перед цією іконою війська християнських держав під командуванням фельдмаршала Мініха здобули перемогу над турками під Хотином у 1739 р.

Буцнівський образ Богоматері з Дитятком на руках є однією з найвідоміших чудотворних ікон Поділля. У наш час Божа Мати продовжує творити чуда, обдаровувати ласками богомольців.

Греко-католицькою парафія в Буцневі постала у першій половині XVIII століття.

Перед Другою світовою війною з візитацією на парафію приїжджав митрополит Андрей Шептицький, а у 2012 році — митрополит Василій Семенюк.

На парафії діють: спільнота «Матері в молитві». Марійська і Вівтарна дружини. Катехизацію в церкві проводить священик. Парафія співпрацює зі школою та місцевою владою.

У власності парафії є житловий будинок для духовенства. Головою парафіяльної ради є Володимир Гладкий.

Нині з близько 1200 осіб, які проживають у селі, 780 належать до парафії.

Розклад богослужінь

Будні дні

8.00 - Свята Літургія

Субота

9.00 - Свята Літургія за померлих

Неділя та свята

8.45 -Утреня,
10.00 - Свята Літургія.

Кожної першої суботи місяця

10.00 - Акафіст до Буцнівської Божої Матері
11.00 - Свята Літургія, Молебень над хворими, опісля можливість приступити до Чудотворної Ікони.