Церква Вознесіння Господнього (с. Новий Київ, Канада)

Перші поселенці прибули в 1901 році, і це місце назвали Уорік. Збудована в 1908 році школа носила назву «Київ». На початку 1920-х років була відкрита пошта і завдяки нашому народному депутату Михайлу Лучковичу місце назвали «Новим Києвом». Першу Божественну Літургію відслужив 7 липня 1903 року о. Платонід Філас в домі Семена Киця. Через місяць той самий священик розпочав богослужіння в будинку Миколи Якимця до 1910 року, коли була побудована каплиця Святого Миколая.

Розташування: NW 22-53-13-W4M і 16 км. від Lavoy або Two Hills. Церква (53' х 40') однокупольна була збудована в 1918 р. і освячена 16 травня 1920 р. єпископом Никитою Будкою і включена в 1918 р. під капітулом: Русинська греко-католицька парафія Святого Вознесіння Господнього, з'єднана з Римом с. Новий Київ, Альберта. У 1919 році Петро Липинський виконав художній розпис за 2000 доларів. Будівництво церкви коштувало приблизно 5500 доларів США, підрядником був Г. Осецький.

Кладовище має 4 сотки землі.

Протягом багатьох років так звана «серафимова чума» мала великий вплив у громаді. Деякі люди, не маючи постійної духовної опіки, приєднувалися до секти. Серафим був православним священнослужителем, нібито відсторонений або відлучений від церкви, який видавав себе архієпископом досі неіснуючої Російської православної церкви в Канаді. Офіційна Російська православна церква не визнавала його єпископом. Хоча прихильників нової віри було небагато, сам поділ значно послабив парафію, а будівництво нових українських католицьких храмів затрималося щонайменше на кілька років. Хоча рух Серафимів, який фінансово субсидував Пресвітеріанська Церква, був приречений на поразку на початку свого існування, лише невеликий відсоток його послідовників повернувся і знову був прийнятий до Церкви. Завдяки василіянському місіонеру о. Навкратія Крижановського, який до 1910 р. був місіонером у Манітобі, серця всіх, хто опікувався Українською Католицькою Церквою, були знову здобуті.

Національний зал на честь Івана Франка (60’x24’) також був побудований у 1929 році приблизно за 200 метрів від церкви та допомагав церкві, лікарні та також установам у старій країні України.

Засновники парафії: Н. Якимець, С. Бусько, В. Стеблик, С. Цвігун, В. Фидина, Д. Марчак, Д. Самойл, Г. Цимбалюк, І. Гриців, Г. Мельник, К. Дук, О. Зуравель, І. Цимбалюк, С. Гриців, С. Кілик, Т. Семенюк, Г. Бусько, А. Дерлейко, М. Кілик, Т. Яремко, А. Дук, В. Фаріон та М. Крисак.

Спільноті служили отці Василіяни: о. Платонід Філас, о. Афанасій Филипів (1905-1907), о. Навкратій Крижановський, о. Матвій Гура, о. Іван Тимочко, о. Софрон Дякович, о. Йосафат Тимочко, о. Дамаскін Попович, о. Павло Гевко, о. Веніамін Бараник, о. Інокентій Ричкун (1936- ), о. Матвій Сянчук, о. Ігнатій Лесюк, о. Микола Когут, о. Андрій Трух, о. Ніл Саварин, о. Бернард Дрібненький, о. Мирон Дацюк, о. Себастіян Курило, о. Діонісій Дзиголик, о. Маркіян Пасічник, о. Джерома Хімі (1949), а з 1993 року знову: о. Йосафат Тиркало та ін. З 1950 по 1992 рік духовну опіку здійснювало єпархіальне духовенство: о. Володимир Тарнавський (1950-1955), о. Богдан Ганушевський (1956- ), о. Петро Литвин (1964-1985), о. Іван Макух (1986-1992).