Василіянський монастир і церква Пресвятої Трійці (м. Вільнюс, Литва)

Церква Пресвятої Трійці у Вільнюсі тісно пов’язана з Берестейською унією, іменами Святого Йосафата Кунцевича — архиєпископа Полоцького, який прийняв тут постриг і провів перші роки свого чернечого життя, а також видатного реформатора Василіянського чину Велямина Рутського.

Церква Трійці знаходиться в самому серці старого Вільна. Храм у 1514 році разом із дзвіницею збудував на знак подяки за перемогу під Оршею над московитами князь Костянтин Острозький. Її поставлено на місці старого дерев’яного храму ХІV століття, зведеного княгинею Юліяною — дружиною Великого князя Литовського Ольґерда на місці смерті (1347 р.) Ольґердових дворян Антонія, Івана та Євстатія.

Церква Трійці входить у комплекс Віленського василіянського монастиря, найціннішою архітектурною пам’яткою якого є вхідна брама з триповерховим фасадом, побудована в 1761 році в стилі пізнього бароко.

Монастирський комплекс і церква неодноразово перебудовувалися. Найбільших змін вони зазнали в другій половині ХІХ століття в часи російської окупації Литви. Тоді в храмі змінили вежі, доліпили арки та спорудили дерев’яний купол відповідно до московської традиції, а від старих монастирських будівель залишилися тільки зовнішні стіни. Весь внутрішній простір був перебудований. Також монастирський комплекс постраждав у часи радянської окупації.

Лише 1991 року монастир і церква Пресвятої Трійці були повернуті отцям Василіянам, які поступово реставрують і відроджують храм.

Тут установлено пам’ятну дошку з написом українською і литовською мовами: «У церкві Пресвятої Трійці 13 років свого подвижницького життя провів святий Йосафат Кунцевич — апостол єдності Церков. Загинув мученицькою смертю року Божого 1623».

У 2014 році храм відзначив 500 років з часу будівництва Острозьким.

1991-2021 – 30 років відкриття Українського храму Пресвятої Трійці у Вільнюсі, реєстрація релігійної громади.

2021– започаткування культурно-релігійного музею при храмі та монастирі.

Щонеділі проходять зустрічі та катехизації для дітей та молоді.

Також ченці Василіяни служать у сусідньому місті Каунасі.

Монастир та парафія підтримують співпрацю з Українською Громадою м. Вільнюса.

У храмі можна помолитися перед мощами святого священомученика Йосафата Кунцевича, ЧСВВ.

Також у 2021 році відновлена молитва та почитання копії чудотворної ікони Вільнюської Богородиці.

Розклад богослужінь

Понеділок – п’ятниця

17:30 Вечірня молитва
18:00 Літургія в наміренні давших.

Субота

10:00 Літургія за померлих.

18:00 Вечірня молитва

Неділя

10:00 Утреня молитва, сповідь

11:00 Літургія, зустрічі молоді та парафіян, катехизація дітей.

Храм відчинений

Храм відчинений щодня з 9:00-19:00