Церква Різдва Пресвятої Богородиці (м.Броди, Львівська обл.)

Церква Різдва Пресвятої Богородиці знаходиться на північ від площі Ринок, на сучасній вулиці Івана Франка (колишні назви Луцька, Лешнівська, д-ра Гольдгабера).

Історія виникнення храму сягає кінця ХVI ст., хоча часом її побудови вважається 1600 рік, а документальні згадки про храм походять з 1628 і 1630 років.

Спочатку церква була дерев’яною і лише близько 1745 – 1749 рр. набула вигляду близького до сучасного. Після 1839 р. до північної сторони вівтаря було прибудовано захристію. У ХІХ ст. на дзвіниці вмонтовано годинник.

Протягом всього часу Велика церква (традиційна народна назва храму) була головною українською святинею Бродів. Реставраційно-відновлювальні роботи проводились у 1902-1904 та 1937 -1938 роках. У першій половині ХХ ст. святиню розмальовували Анатоль Яблонський, Михайло Осінчук та Микола Федюк.

Церква не зазнала значних пошкоджень в часи двох світових воєн. В радянський період це був єдиний діючий у Бродах храм. Нині церква належить громаді УПЦ КП. На зображенні ми бачимо муровану огорожу довкола церкви (не збереглася), хрест з розп’яттям, людей, котрі стоять на вулиці. Справа від церкви, обгороджене дерев’яним плотом, невеличке приміщення фотоательє Л.Шнайдера. Ця споруда була розібрана наприкінці 1930-х років, коли на цій ділянці землі розпочалося будівництво двоповерхового мурованого будинку для священиків.