Церква Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі (Київ)

Стародавню церкву Миколая Мирлікійського спорудив боярин Ольма не пізніше Х ст. в урочищі Угорському, над могилою князя Аскольда.
Назву церква отримала за ім’ям, яке прийняв Аскольд під час Хрещення у 867 р. — Микола.
Храм Святого Миколая Чудотворця, який зберігся до наших днів, був споруджений 1809 р. Проект церкви створив Андрій Меленський.
У 1816 р. церкву розписав іконописець Білецький.

У 1882 р. церкву Святого Миколая було відреставровано за проектом Володимира Ніколаєва, а в 1893 р. у храмі провели капітальний ремонт. Усередині з’явилися привезений із Італії білий іконостас, новий настінний розпис, виконаний за ескізами живописця Віктора Васнецова. Освячення оновленого храму здійснив 7 липня 1894 р. митрополит Київський Іоанікій.

Після встановлення радянського режиму, у 1934 р. храм було закрито, а кладовище знищене. У 1938 р. архітектор Петро Юрченко переробив колишній храм на парковий павільйон.
У 1997–1998 рр. (архітектор Володимир Хромченков) було відновлено первісний вигляд споруди.

26 квітня 1992 р. храм був переданий релігійній громаді Української Греко-Католицької Церкви. У напівпідвалі нині також влаштовано церкву Святого Сильвестра, Папи Римського. Освячення відновленої Миколаївської церкви здійснив 22 травня 1998 р. тоді ще екзарх Києво-Вишгородський УГКЦ Любомир (Гузар). Це був перший храм, який відвідав Папа Римський Іван Павло ІІ влітку 2001 р. Під пам’ятною дошкою, встановленою на стіні церкви на честь візиту Папи, міститься напис: «У цьому храмі Святого Миколая Чудотворця на Аскольдовій могилі 23 червня 2001 р. Божого Святіший Отець Іван Павло ІІ в молитві перед Чудотворною іконою Зарваницької Богородиці віддав під Її покровительство свою Апостольську подорож Україною».

Є копії трьох чудотворних ікон Пресвятої Богородиці: Зарваницької, Гошівської та Самбірської. 15 липня 2010 р. освячено відреставровану крипту в підвальному приміщенні храму, в якій поховано мучеників за віру Аскольда і Діра. У парку «Аскольдова могила», на місці поховання вояків студентського куреня у 1918 р., загиблих під станцією Крути, встановлено пам’ятний знак — Хрест.

У парафії здійснюють активне соціальне служіння.

Тут реалізовують такі ініціативи:

Парафіяльна служба милосердя «Карітас-Печерськ»
Проект «Кухня для потребуючих»
Збір одягу з подальшою роздачею особам у потребі
Пральня і душ для осіб у потребі
«Дарунок від тата» (стипендія для дітей, чиї батьки загинули на війні)
Гурток петриківського розпису.

Розклад богослужінь

08:00 Утреня
09:00 Божественна Літургія. Молитва заступництва св. Шарбеля і Благословення мощами, оливопомазання

18:00 – Божественна Літургія,Акафіст Теодору Ромжі з благословенням мощами

08:00 Утреня
09:00 Божественна Літургія. Девятниця до св.Онуфрія Вел.Акафіст Богородиці Всецариці за онко хворих, молитви оздоровлення, оливо помазання.

17:30 Вечірня
18:00 – Божественна літургія, Молебен до Блаженного Омеляна Ковча. Катехизація для парафіян

08:00 –Утреня
09:00 Божественна Літургія поминальна. Молебень до Богородиці

17:30 Утреня
18:00 – Божественна Літургія поминальна
18:50 – Акафіст до Богородиці Зарваницької, молитви оздоровлення хворих і узалежнених, оливо помазання. Молитва матерів за дітей

08:00 Утреня
09:00 Божественна Літургія. Акафіст до святого Миколая Чудотворця, Чин великого освячення води. Молитви за оздоровлення недужих, подорожуючих, поміч Святого Духа, оливо помазання

17:30 Вечірня
18:00 – Божественна Літургія. Молебень до Блаженного Миколая Чернецького перед його іконою

П’ятниця
09:00 Божественна Літургія поминальна. Молебень до Христа Чоловіколюбця

18:00 – Божественна літургія поминальна. Біблійні читання

Субота

08:00 – Утреня
09:00 – Божественна Літургія за спочилих. Парастас

10:30 – Акафіст ГНІ Христу в крипті св. Сильвестра папи(Аскольда)

17:30 Вечірня
18:00 – Божественна Літургія.

Неділя

08:00 – Божественна Літургія зі співом вірних
09:40 – Молебень з Акафістом до Матері Божої Гошівської за оздоровлення хворих і узалежнених, охорону подорожуючих (оливо помазання відправляється у каплиці “Чудо покладення чесної ризи Пресвятої Богородицi у Влахернi”).
10:00 – Божественна Літургія з хором
11:00 катехична парафіяльна школа