Церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього (с. Синява, Тернопільська область)

На парафії була дерев'яна церква та римо-католицький костьол, підірваний за вказівкою комуністичної влади у 1963 році. Церкву вимурували у 1928 році жителі села брати Гаврилюки, Тимко Нагірний, Григорій Чемерис, В. Герасимчук. З того часу церква завжди була діючою.

З травня 2001 року на парафію отримав грамоту від правлячого єпископа Михаїла Сабриги о. Мирон Бречко.

Засновано братство Матері Божої Неустаної Помочі, Вівтарну і Марійську дружини, спільноти «Матері в молитві», «Серця Христового». Відбуваються щорічні піші прощі парафіян до Зарваниці, літні табори в Чорному лісі, Карпатах.

У 2010 році (з 30 квітня до 6 травня) з благословення правлячого єпарха Василія Семенюка під проводом отців Редептористів Михаїла Певчишина та Ігоря Стельмаха відбулася духовна обнова парафії — свята місія. В центрі села встановлено місійний хрест. У другій половині 2010 році розпочали генеральний ремонт храму. Зроблено розпис, новий іконостас, тетрапод, престол, підлогу — за кошти парафіян та окремих жертводавців.

27 жовтня 2013 року візитацію парафії здійснив архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський Василій Семенюк, який освятив престол, розпис та іконостас.

Парохи:

• о. Білінський (1900),