Церква Преображення Господнього (м. Кам’янка-Бузька, Львівська обл.)

Греко-Католицька парафіяльна церква Преображення Господнього в Кам’янці-Бузькій збудована стараннями о. Володимира Касіяна та за активною участю парафіян упродовж 1996–2005 рр. Церква знаменна тим, що у ній знаходиться копія Кам’янка-Бузької чудотворної ікони Богородиці (ХVІ ст.). Оригінал цієї відомої у краю і далеко за його межами святині знаходиться у храмі Різдва Пресвятої Богородиці, який належить православній громаді.

За народним переказом, шляхтичеві Юрію Струмилу — засновникові міста Кам’янки, яке з часом стало називатися Кам’янка-Струмилова, — явилася ікона Божої Матері. Проїжджаючи через дрімучий ліс, чоловік побачив у незвичайному сяйві ікону. Шляхтич одразу повідомив про це священиків. Наступного дня ікона була урочисто перенесена до церкви Святого Миколая. Пізніше на місці появи ікони Божої Матері за кошти Струмила було збудовано невелику капличку і перенесено до неї реліквію. А згодом на місці каплички у 1605 р. зведено дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці.

Слава про Кам’янка-Струмиловську чудотворну ікону почала швидко поширюватися після того, як у часи спустошливих набігів татар у середині XVII cт. Матір Божа почала плакати. Це чудо описано у знаменитій книзі Іоанікія Галятовського «Небо новое». Коли у 1862 р. стару дерев’яну церкву Різдва Пресвятої Богородиці розібрали, то чудотворну ікону перенесли до церкви Святого Миколая.

У 1878–1882 рр. завдяки старанням о. Михайла Цегельського була вимурувана нова церква Різдва Пресвятої Богородиці, яку урочисто посвятив єпископ-помічник Львівської архиєпархії Сильвестр (Сембратович) за участю 33 священиків. У день освячення храму до нього урочистою процесією перенесли чудотворну ікону Матері Божої і помістили на почесному місці в головному вівтарі. Папа Римський Лев ХІІІ надав 28 листопада 1898 р. повний відпуст всім, хто «в сам день храмового празника або день перед тим, се є в передпразденство або через чотири дні опісля, в тому храмі помоляться за зріст і вивищення християнської віри та по намірені Святішого Отця. Сей відпуст можна жертвувати або за живих, або за померлі душі…».

Ікону прикрашають численні дари-воти, пожертвувані Пресвятій Богородиці за вислухані молитви. Ці воти і є справжнім свідченням чуд Кам’янка-Струмиловської чудотворної ікони Матері Божої.